Standings

Stage 1

#CyclistTeamTimingLead
1
21
Michele SCARPONI
AST3:32'150
2
5
Geraint THOMAS
Sky3:32'150
3
61
Thibaut PINOT
FDJ3:32'150
4
54
Davide FORMOLO
CDT3:32'150
5
11
Domenico POZZOVIVO
ALM3:32'150
6
22
Dario CATALDO
AST3:32'150
7
75
Mattia CATTANEO
AND3:32'194
8
52
Hugh CARTHY
CDT3:32'238
9
32
Rohan DENNIS
BMC3:32'2611
10
31
Damiano CARUSO
BMC3:32'2611
11
46
José MENDES
BOA3:32'2813
12
176
Danilo CELANO
ITA3:32'3217
13
55
Pierre ROLLAND
CDT3:32'3217
14
72
Egan Arley BERNAL GOMEZ
AND3:32'3217
15
43
Emanuel BUCHMANN
BOA3:32'3217
16
57
Davide VILLELLA
CDT3:32'3722
17
73
Rodolfo TORRES
AND3:32'3722
18
35
Brent BOOKWALTER
BMC3:32'3722
19
26
Luis Leon SANCHEZ
AST3:32'3722
20
14
Hubert DUPONT
ALM3:32'4126
21
1
Mikel LANDA MEANA
Sky3:32'4126
22
121
Damiano CUNEGO
NIP3:32'4126
23
12
François BIDARD
ALM3:32'4126
24
76
Fausto MASNADA
AND3:32'4126
25
128
Ivan SANTAROMITA
NIP3:32'4126
26
111
Sergey FIRSANOV
GAZ3:32'5035
27
101
Sergio PARDILLA
CJR3:32'5035
28
132
Matteo BUSATO
STH3:32'5742
29
118
Ivan ROVNY
GAZ3:33'0348
30
104
Nicholas SCHULTZ
CJR3:33'1156
31
131
Julen AMEZQUETA
STH3:33'1156
32
138
Cristian RODRIGUEZ MARTIN
STH3:33'1156
33
17
Matteo MONTAGUTI
ALM3:33'1156
34
51
Nathan BROWN
CDT3:33'201'05
35
64
Tobias LUDVIGSSON
FDJ3:33'351'20
36
135
Yonder GODOY
STH3:33'351'20
37
136
Ilia KOSHEVOY
STH3:33'351'20
38
91
Simone ANDREETTA
BAR3:33'421'27
39
167
Sebastian SCHONBERGER
TIR3:33'451'30
40
2
Ian BOSWELL
Sky3:33'561'41
41
81
Stefan DENIFL
ABS3:34'051'50
42
6
Kenny ELISSONDE
Sky3:34'202'05
43
13
Clément CHEVRIER
ALM3:34'202'05
44
36
Joey ROSSKOPF
BMC3:35'022'47
45
125
Iuri FILOSI
NIP3:35'022'47
46
67
Jèrèmy ROY
FDJ3:35'022'47
47
34
Kilian FRANKINY
BMC3:35'022'47
48
102
Fabricio FERRARI BARCELO
CJR3:35'022'47
49
66
Steve MORABITO
FDJ3:35'022'47
50
83
Larry WARBASSE
ABS3:35'022'47
51
15
Ben GASTAUER
ALM3:35'022'47
52
112
Alexandr FOLIFOROV
GAZ3:35'022'47
53
23
Sergei CHERNETCKII
AST3:35'022'47
54
122
Nicola BAGIOLI
NIP3:35'022'47
55
175
Antonio ZULLO
ITA3:35'022'47
56
74
Marco FRAPPORTI
AND3:35'022'47
57
33
Manuel SENNI
BMC3:35'253'10
58
163
Matthias KRIZEK
TIR3:35'553'40
59
154
Michele GAZZARA
SAN3:36'534'38
60
158
Paolo TOTO'
SAN3:37'124'57
61
71
Francesco GAVAZZI
AND3:37'425'27
62
4
Peter KENNAUGH
Sky3:37'425'27
63
3
Philip DEIGNAN
Sky3:37'595'44
64
97
Simone STERBINI
BAR3:38'065'51
65
44
Silvio HERKLOTZ
BOA3:38'065'51
66
103
Antonio MOLINA
CJR3:38'386'23
67
78
Raffaello BONUSI
AND3:41'229'07
68
152
Francesco Manuel BONGIORNO
SAN3:41'229'07
69
174
Andrea GAROSIO
ITA3:41'229'07
70
124
Alessandro BISOLTI
NIP3:41'229'07
71
108
Josu ZABALA
CJR3:41'229'07
72
172
Alberto AMICI
ITA3:41'229'07
73
65
Jèrèmy MAISON
FDJ3:41'229'07
74
53
Joe DOMBROWSKI
CDT3:41'229'07
75
98
Edoardo ZARDINI
BAR3:42'1910'04
76
133
Filippo POZZATO
STH3:42'1910'04
77
155
Davide ORRICO
SAN3:42'1910'04
78
48
Andreas SCHILLINGER
BOA3:42'1910'04
79
37
Tom BOHLI
BMC3:42'1910'04
80
94
Simone VELASCO
BAR3:42'1910'04
81
107
Eduard PRADES
CJR3:42'1910'04
82
171
Rinaldo NOCENTINI
ITA3:42'1910'04
83
27
Paolo TIRALONGO
AST3:42'1910'04
84
141
Nikodemus HOLLER
BAI3:42'1910'04
85
153
Nicola GAFFURINI
SAN3:42'1910'04
86
18
Julien BERARD
ALM3:42'1910'04
87
42
Jan BARTA
BOA3:42'1910'04
88
137
Daniel Felipe MARTINEZ
STH3:42'1910'04
89
28
Andrey ZEITS
AST3:42'1910'04
90
165
Maximilian KUEN
TIR3:42'1910'04
91
96
Alessandro TONELLI
BAR3:42'1910'04
92
24
Zhandos BIZHIGITOV
AST3:42'1910'04
93
126
Pier Paolo DE NEGRI
NIP3:42'1910'04
94
173
Matteo NATALI
ITA3:42'1910'04
95
162
Filippo FORTIN
TIR3:42'1910'04
96
178
Luca RAGGIO
ITA3:42'1910'04
97
177
Leonardo BASSO
ITA3:42'1910'04
98
127
Masakazu ITO
NIP3:42'1910'04
99
77
Davide BALLERINI
AND3:42'1910'04
100
87
Leigh HOWARD
ABS3:43'5311'38
101
168
Patrick GAMPER
TIR3:43'5311'38
102
62
William BONNET
FDJ3:44'0211'47
103
93
Stefano PIRAZZI
BAR3:44'0211'47
104
25
Moreno MOSER
AST3:44'0211'47
105
134
Eugert ZHUPA
STH3:44'0211'47
106
143
Suleiman KANGANGI
BAI3:44'0211'47
107
161
Lucas SCHWARZ
TIR3:44'0611'51
108
106
David ARROYO
CJR3:44'0911'54
109
105
Héctor SAEZ
CJR3:44'0911'54
110
63
Johan LE BON
FDJ3:44'1512'00
111
144
Salim KIPKEMBOI
BAI3:45'4713'32
112
117
Pavel BRUTT
GAZ3:46'5414'39
113
164
Enrico SALVADOR
TIR3:46'5414'39
114
113
Dmitri KOZONCHUK
GAZ3:46'5414'39
115
148
Awet HABTOM
BAI3:51'2719'12
116
115
Ildar ARSLANOV
GAZ3:51'2719'12
117
95
Luca WACKERMANN
BAR3:52'0919'54
118
147
Adne VAN ENGELEN
BAI3:53'2121'06
119
41
Pascal ACKERMANN
BOA3:53'2121'06
120
85
Peter KONING
ABS3:53'2121'06
121
145
Daniel BICHLMANN
BAI3:53'2121'06
122
156
Niccolò SALVIETTI
SAN3:53'2121'06
123
38
Miles SCOTSON
BMC3:53'2121'06
124
88
Martyn IRVINE
ABS3:53'2121'06
125
123
Giacomo BERLATO
NIP3:53'2121'06
126
157
Paolo PRANDINI
SAN3:53'2121'06
127
151
Simone BERNARDINI
SAN3:53'2121'06
128
114
Igor BOEV
GAZ3:53'2121'06
129
84
Andrew FENN
ABS3:53'2121'06
130
166
Valens NDAYASENGA
TIR3:53'2121'06
131
86
Calvin WATSON
ABS3:53'2121'06
132
47
Matteo PELUCCHI
BOA3:53'2121'06
133
45
Rüdiger SELIG
BOA3:53'2121'06
134
56
Simon CLARKE
CDT3:53'2121'06
135
116
Sergey NIKOLAEV
GAZ3:53'2121'06
136
146
Timo SCHAFER
BAI3:53'2121'06
137
16
Alexandre GENIEZ
ALM3:53'3021'15
138
142
Timothy RUGG
BAI3:53'3021'15

Stage 2

Stage 3

Stage 4

Stage 5

Overall Classification

Best Climber Classification

Intermediate Sprints Classification

Best Youngster Classification